Drugi, przełomowy pomysł w historii firmy Vibram (pierwszy, był w roku 1937) ujrzał światło dzienne na początku 21 wieku. W 2001 roku projektant Robert Fliri przedstawił ideę Vibram FiveFingers® Marco Bramani, który jest wnukiem Vitale Bramani. Robert wpadł na ten pomysł, kiedy był na pierwszym roku studiów designu i wzornictwa przemysłowego, i pracował nad zadaniem „sport to radość”. Chciał wymyślić sposób, żeby można było chodzić jak boso, ale jednak z pewną ochroną skóry stopy. Z własnego doświadczenia wiedział, że najcudowniejszym przeżyciem jest ruch, w którym możemy posługiwać palcami u stopy – kiedy mają one kontakt z podłożem i pełnią swoją naturalną funkcję, a stopa pracuje swobodnie, w pełnym zakresie ruchu. Stworzył więc koncepcję buta, który pozwala poruszać się naturalnie, korzystać z wrodzonej mądrości organizmu i czerpać z tego radość.

Pasją Roberta były wycieczki górskie i takie miało być pierwsze zastosowanie obuwia nad którym pracował. Ze swoim pomysłem dotarł do Marco, który w przeciwieństwie do innych przedstawicieli koncernów obuwniczych miał na tyle otwarty umysł, że od razu podchwycił ideę, choć w tym czasie obuwie do górskich wycieczek istniało tylko w wersji z bardzo grubymi podeszwami. Marco Bramani doprowadził w 2004 roku do opatentowania opracowanej wspólnie z Robertem koncepcji buta i w 2005 roku rozpoczęła produkcja.treking, KSO TREK

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – obuwie pozwala poruszać się naturalnie, zapewnia efektywny trening, dostarcza radości z ruchu niemożliwej do zaznania w tradycyjnych butach i równocześnie jest zdrowe dla całego układu ruchu. Tak powstały Vibram FiveFingers® – pierwsze na świecie obuwie anatomiczne i fizjologiczne. Oznacza to, że są dopasowane do budowy stopy (jak rękawiczka pięciopalczasta do dłoni) oraz umożliwiają stopie pełen naturalny zakres ruchu. Pozwalają też na przesyłanie do układu nerwowego bogatej informacji receptorów głębokich, niezbędnej do precyzyjnego i skoordynowanego sterowania ruchem ciała.

Jak mówi Robert Fliri: “Poruszanie się w Vibram FiveFingers dostarcza dużo przyjemności, będziecie cieszyć się ruchem. Wasze ruchy będą bardziej elastyczne i miękkie. Dla przykładu, kiedy chodzicie w górach w ciężkich butach tracicie około 20% energii na samo noszenie takiego obuwia, ze względu na jego masę i sztywność podeszwy, która uniemożliwia naturalny ruch stopy. W FiveFingers taka sytuacja nie ma miejsca. Kiedy je nałożyłem miałem wrażenie, że wciąż chcę wspinać się wyżej i wyżej. Kiedy zauważałem skałkę albo drzewo, od razu chciałem się na nie wspinać. Te buty pozwalają poczuć ci wigor i chęć do zabawy.

Kiedy zacząłem wędrować po górach w Vibram FiveFingers, przez pierwszy rok starzy wyjadacze w górskich wędrówkach uważali, że zupełnie mi odbiło, skoro chodzę na cienkiej, płaskiej podeszwie, zamiast na wysokiej podeszwie, w ciężkich butach. Osoby zajmujące się wspinaczką górską, nieważne stare czy młode, dzielą zgodnie przekonanie, że jedyne właściwe buty do tej aktywności, to takie ze sztywną, grubą podeszwą, sięgające do tego za kostkę. I to jest prawda, ale tylko w przypadku tradycyjnych butów. Bo w bucie na grubej, sztywnej podeszwie stopa nie jest w stanie dostosowywać się do nierówności podłoża, co zwiększa ryzyko skręcenia kostki.KSO-M148-hero-black-black Na grubej podeszwie jesteś oddzielony od podłoża i stopa nie dostaje sygnałów ostrzegawczych o drobnych zmianach w ukształtowaniu terenu. Ale kiedy stopa ma kontakt z podłożem – taka sytuacja nie ma miejsca. Twoje ciało jest na to zbyt mądre. Kiedy tylko równowaga ułożenia stopy jest zagrożona, twoje ciało natychmiast dostaje informację zwrotną i twoje mięśnie natychmiast dostosują się. Receptory czucia powierzchownego i głębokiego błyskawicznie wykonają swoje zadanie, a mięśnie posłusznie się zaadaptują do nowej sytuacji. Twoje ciało będzie wiedziało co się dzieje – a ty sam będzie poruszał się w sposób bardziej przypominający ruch zwierząt.”

Tak więc dzięki innowacyjnemu pomysłowi i nowoczesnej technologii powstały buty, które pozwalają poruszać się naturalnie jako boso, równocześnie zapewniając ochronę twoim stopom  – FiveFingers®. Żebyś czerpał w nich radość i zdrowie z ruchu.

Zapraszamy również na strony “Dlaczego Vibram FiveFingers®?” i “Dla kogo Vibram FiveFingers®?” oraz na inne strony w dziale “O butach Vibram FiveFingers®”